Jednorázová bokovka

Dlouhodobé city zde nehrají roli, jde o odskok na jednu hodinu či noc. Může jít o souběh okolností – na školním srazu potkáte dávnou lásku a pod vlivem úplňku s alkoholem dokonáte to, co se tehdy před lety nestihlo stát. Nebo znaven nudnou noční směnou a přílišným domácím klidem podlehnete svodům sexuálně frustrované osoby v tygrovaných kalhotách, o kterou byste normálně neopřel kolo. Tyto bokovky se mohou opakovat, ale pokaždé s jiným protějškem. Pro někoho je to tak trochu životní styl.

Dobrodružství

V tomto kontaktu city tak úplně nechybí – jde obvykle o vzplanutí, které po nějaké době přirozeně slábne. Partner zde uspokojí svoji touhu po romantické vášni, po zamilovanosti a dobývání protějšku. Ví, že nekoná úplně správně, ale omluví to tím, že „žijeme jen jednou“, „taky mám právo si ještě užít“ apod. Je to adrenalinová záležitost, která se může obejít zcela bez následků, ale která skrývá nebezpečí – když se na ni člověk neumí podívat s odstupem (tedy že je to na pár týdnů, maximálně měsíců, déle ty city nevydrží) a nabude dojmu, že toto je konečně jeho pravá láska, je schopen opustit do té doby fungující rodinu včetně dětí, dát výpověď a činit další těžko napravitelné blbosti.

Vztah

Jde o dlouhodobou nevěru se značnou citovou angažovaností. Riziko rozpadu původního vztahu je dosti vysoké. Nevěrník se ovšem často těžce rozhoduje, kterému vztahu dát přednost a nezřídka dojde trpělivost oběma jeho partnerům současně, takže končí opuštěn. Když se rozhodne legalizovat ten původně milenecký vztah, nedostává žádnou záruku spokojenosti. Navíc se ocitá pod tlakem, aby tento druhý vztah vydržel – jinak by se cítil trapně před svou původní rodinou, přáteli, příbuznými i sám před sebou – že opustil předchozího partnera, ale i v novém vztahu selhal. Akceptuje pak někdy jen těžko stravitelné podmínky fungování a v duchu si nadává, že rozbil svou původní rodinu.

PhDr. Michaela Peterková, www.psyx.cz

Otestujte svůj vztah online. Snadné vyplnění, podrobné vyhodnocení:

Partnerský test - náhled